Imelise une saladus? Hea juht juhib oma und… päeva ajal

Imelise une saladus? Hea juht juhib oma und… päeva ajal

22.07.2016

Ära loe seda lugu, kui suudad pärast pingelist päeva pea padjale panna ning nagu lapsuke magama jääda. Kui ei suuda, siis vaata, mida kirjutab heast unest Eesti tuntumaid unearste Tuuliki Hion.

Tuuliki Hion on Tartu ülikooli psühhiaatriakliiniku psühhiaater, kes ühe esimese arstina Eestist sooritas edukalt berliinis unemeditsiini eksami ja omandas somnoloogi kutse.

Mõned inimesed suudavad ennast kohe välja lülitada, kui selleks vaid soov tuleb. See on automaatne protsess, mis käivitub siis, kui ärksus langeb. Samas on inimesed väga erinevad: mõni jääb kohe magama, teisel ei tule ega tule uni peale.

Me hakkame tegelikult väsimust koguma hommikusest ärkamisest peale. Mida varem ärkame, seda varem saabub õhtune uni. Päeval oleme üsna suure infotulva all ja peame mitmeid probleeme lahendama – see kõik teeb meid ärksaks. See on ootuspärane, kui uni väheneb keerulisematel aegadel, näiteks, kui elus või tööl on mingid muudatused-uuendused käsil. Kuid samas saame me ise palju kaasa aidata sellele, et uni oleks kosutav ning me oleks järgmiseks hommikuks täiesti välja puhanud.

Kaheksa tundi täis – ruttu voodist välja!

Keha tavaline unevajadus on umbes kaheksa tundi, rohkem pole mõtet voodis olla. Kui uneaeg jääb alla seitsme tunni, siis võib nädalavahetustel tekkida järelemagamise vajadus. Peaksime arvestama, et pikaaegne unevõlg häirib tõsiselt keskendumisvõimet.

Neil, kes esmaspäevast reedeni tööl käivad, on sageli raske pühapäeva õhtul magama jääda. Põhjuseks on enamasti see, et puhkepäevadel magatakse lihtsalt rohkem. Nii et pühapäeval võib sel juhul voodisse mineku hilisemaks jätta. See, kui sa lähed vara voodisse und ootama, ei ole eriti hea mõte.

Sobiv üldine koormuse hulk päevas

Enamasti toimetame palju enam, kui meie kehale ja vaimule sobilik on. Arvame, et keha ja vaim peavad hakkama saama sellega, mida me neile ette kirjutame. Paljudel saabki – mõned vajavadki vähe und, pakatades ikkagi terve päeva energiast. Kuid neid on vähe. Vitamiinide ja ergutite kasutamine selleks, et sundida ennast aastate kaupa suurele koormusele vastu pidama, ei ole õige. Kui sa teisiti enam ei saagi, siis on see märk suuremate ümberkorralduste vajalikkusest tööelus.

Kaineks tuleks saada enne uneaega

Alkohol häirib oluliselt und. Kui alkoholi mõju jääb uneajale, siis on öine uni häiritud: uni katkeb sageli, hommikune ärkamine võib olla liiga varane jne. Alkohol süvendab ka norskamist ja neelu uneaegset kokkuvajumist (uneapnoed). Alkohol laguneb teatavasti kiirusega 1 ühik tunnis. 1 ühik on umbes 12 cl veini, 250 ml õlut, 4 cl 40-kraadist alkoholi. Nädalas peaks olema 3-4 päeva ilma alkoholita, ülejäänud päevade päevane alkoholi kogus võiks jääda naistel 1, meestel 2–3 ühiku piiresse.

Ergutid enne lõunat

Erguteid, energiajooke, kohvi, teepõõsa lehtedest tehtud teed, kokajooke kasuta vähe ja mitte enam pärast lõunat. Nende toimeaeg on palju pikem, kui sa arvad. Kui sinu uni ei ole häiritud vaatamata rohketele ergutitele, siis oled sa kas veel noor või sul on uneärkveleolusüsteem, mis suudab ärksuse iga kell välja lülitada.

Loe edasi Director.ee-st, mida saad veel teha, et uni oleks imeline.