Kogu tõde koolilapse unest: Kuidas saad oma lapse une eest hästi hoolitseda?

Und vajab absoluutselt iga inimene. Lapsele on koolis käimine ja õppimine pingutust nõudev tegevus ja seepärast on väga tähtis, et tema unega oleks kõik korras.

Vähe ja halvasti maganud laps on pahur ja õnnetu ning pole ime, kui tal kooli ja õppimise suhtes vastumeelsus tekib.

Ajuteadlane Jaan Aru ütleb, et sajad teadustööd on veenvalt näidanud, et hea uni on hea tervise, enesetunde ja vaimse vormi aluseks. “Seega on huvitav, kurb ja irooniline, et inimene on ainus liik, kes ise – täitsa vabatahtlikult ja sihilikult – oma uneannust vähendab. Me justkui investeerime tervisesse: käime trennis, sööme mahetoitu, joome smuutisid, aga samas hommikul ärkame äratuskellaga, päeva peale joome mitu tassi kohvi või energiajooki ja elu liigub edasi,” imestab ta ja lisab: “Kuuleme inimesi ütlemas, et uni on nõrkadele. Tegelikult on uni tarkadele.”

Koolilastelgi jääb uneaeg sageli lühemaks kui peaks. Õhtuti istutakse pikalt nutiseadmes või venib teleri vaatamine hilistesse öötundidesse. Hommikul jälle tundub uni nõnda magus, et voodist tõuseb unine, pahur ja väsinud laps alles viimasel minutil.

Koolilapse unevajadus on algklassides üle kümne tunni ning keskkooli lõpus vähemalt 8 tundi. Algkooli laps üldiselt päevaud ei vaja, kuid hea oleks, kui ta saaks päeva keskel paar tunnikest rahulikumalt olla.

Hea une puhul läbib laps öösel enam vähem võrdse koguse unetsükleid, mis koosnevad une faasidest. Lapseeas on oluliselt rohkem sügava une faase, mille tähtsus on seotud kasvuhormooni eritumisega. Seega ongi tõsi, et lapsed kasvavadki just öösel.

Vanuse kasvades unetsüklite arv väheneb ja tsüklid pikenevad, samas sagenevad öised virgumised. Hoolimata sellest magavad enamus kooliealistest lastest ilma ärkamisteta kuni hommikuni.

Mida me saame koolilapse une heaks teha?

Kooliaasta on äsja alanud ja lapsed alles harjuvad tasapisi koolirutiiniga. Siinkohal on abiks Unekool.ee head soovitused, kuidas oma koolilapse uni korda saada, et ta saaks rõõmsalt kooli minna ja tarkust omandada.

  1. Esimesed paar kuud tasuks vaadata, et lapsel poleks liiga palju kooliväliseid tegevusi. Hea oleks, kui ta saaks igal õhtul enne und rahulikult voodisse minekuks valmistuda. Igal õhtul võiks vähehaaval veidi varem voodisse sättima hakata ning hommikuti tasapisi äratust varasemaks nihutada.
  2. Uuri välja, kui palju und vajab sinu laps oma vanuses. Laias laastus vajavad lasteaia lapsed 10-13, algklasside ning põhikooli mürsikud 9-11 ja gümnaasiumi õpilased 8-10 öist unetundi.
  3. Vii (uuesti) sisse une eelne rutiin. Igal õhtul aitavad korduvad rahulikud tegevused lapse uinumiseks ette valmistada. Lugege või värvige koos raamatut, joonistage midagi või tehke joogat.
  4.  Vaadake üle, et lapse magamistuba oleks rahulikuks uneks sobiv. Seal võiks olla võimalikult vähe asju, mis tähelepanu tõmbavad ja une viia võivad. Vajadusel sättige mööbel veidi ümber või värvige seinad ühtlaselt rahustavat tooni värviga üle.
  5. Sea kodus sisse nutiseadmete pesa, kuhu terve pere oma telefonid-tahvlid õhtul puhkama-laadima viivad. Koolilaste puhul on väga oluline, et seda sorti tehnika õhtul magamistuppa kaasa ei tuleks. Nutiseadmed tuleks pessa viia hiljemalt tund enne põhku pugemist.
  6. Kooli algus toob endaga tihti kaasa ärevuse ja stressi. See on täiesti normaalne. Võta aega, istu koos lapsega maha ja lase tal oma tunnetest ja võimalikest muredest rääkida. Rahusta ning kinnita, et sinu poole võib alati pöörduda.
  7. Tunne iga päev huvi, kuidas lapsel koolipäev läks. Räägi enda toredaid mälestusi kooli ajast. Väiksemate laste puhul organiseeri kooliväliseid kokkusaamisi klassikaaslastega. Nii leiab su pisike kiiremini sõpru ja ootab koolipäevi suurema rõõmuga.
  8. Kui teie lapsel on probleeme hoopis liiga varajase ärkamisega, siis pange talle äratuskell. Harjutage teda sellega, et ta enne kella voodist välja ei tuleks. Nii saab laps ärgates kasvõi niisama pikutada ja rahulikult koolipäevaks mõtted ritta seada.

Ja mis kõige tähtsam, hoolitse selle eest, et sinu lapse voodivarustus oleks mugav ja kvaliteetne. Vaata valikut Slept.ee.

VIIMATI LISATUD

SINU HEA UNI ALGAB HEAST VOODIST

Liitu Unela uudiskirjaga ja ole esimene, kes kuuleb parimatest pakkumistest ja uudistest unemaailmas.

Palun täida kõik kohustuslikud väljad
Vale e-posti aadress

Soovin saada lisateavet Unela.ee toodete ja teenuste kohta ning annan nõusoleku seonduvaks andmetöötluseks vastavalt Isikuandmete töötlemise tingimustele.