LEIDA TULEB TEKK, MIS VASTAB SINU UNEHARJUMUSTELE

Leida tuleb tekk, mis vastab sinu uneharjumustele. Kui kipud öösiti voodis rähklema, higistad magades ebamugavalt palju või vastupidi, külmetad, pead midagi ette võtma.

OLGUGI ET PÕHIROLL KOSUTAVA UNE PUHUL ON HEAL UNEHÜGIEENIL, EI SAA ALAHINNATA KA SOBIVAID TEKKE-PATJU. NIPIRAAMAAT ANNAB NÕU.

Tekst: LAURA VERTE Fotod: TOOTJAD, FREEPIK

Täname MARIA RAUDSEPPA (UNELA.EE) JA ANU RAUNA (TEXTELLE.EE)

Aeg, mil voodeid katsid vaid baika- või vatitekid, on möödanik. Pidevalt arenev tehnoloogia on poodidesse toonud väga erinevast materjalist ja erinevate omadustega tekke. Et teki ostmine pole odav lõbu ning küsimus on ikkagi su unes, ei ole hea tekki katse ja eksituse meetodil valida. Parem on juba enne poodi minekut süveneda, kas peaksid seisma (puu)villa-, siidi-, sule-, bambus-, sünteetiliste või allergikutele mõeldud tekkide riiuli ees.

ET TEADA, MIDA OTSID

Sulle sobiva teki leidmiseks analüüsi esmalt oma uneharjumusi. Nii leiad nüansid, mida uue teki juures silmas pidada.

  • Kas su magamistuba on soe või pigem jahe?
  • Kas toa temperatuur on ühtlane?
  • Kas eelistad kerget või rasket tekki?
  • Kas soovid suve- ja talveperioodil kasutada erinevaid tekke?
  • Kas higistad magamise ajal? Või tõmbud sooja saamiseks hoopis kerra?
  • Kas partneril on samad uneharjumused kui sul?
  • Kas sul on tolmu- või tolmulestaallergia?

NATURAALNE VÕI TEHISMATERJAL?

Tekki valides vaata seda kui tervikut. Kuigi täidismaterjal määrab suuremas jaos lõpliku valiku, pole vähem tähtis ka kattematerjal – kui see ei lase õhku läbi ega ole keha vastas meeldiv, ei tule ka täidise head omadused esile. Seetõttu jälgi, et pealisriie oleks kindlasti puuvillasisaldusega.
Teki sisumaterjal ja päritolu jagavad kasutajad suures jaos kahte leeri: olgugi et leidub ka materjalide segusid, eelistatakse enamasti kas naturaalseid sisumaterjale või soovitakse just nimelt sünteetilist kiudu. Valiku aluseks võib olla nii maitse-eelistus, tolmuallergia või soov mitte tarbida loomseid materjale.
Kui veel mõni aeg tagasi võis sünteetiliste toodete puhul karta umbset ebamugavus ja teki all higistamist, siis praegu on ka väga kvaliteetseid naturaalsete materjalidega sarnaste omadustega sünteetilisi tekke. Kui sul puuduvad eelistused materjali suhtes, saad valiku teha väga suure sortimendi seast.

ALLERGIKUTE TEKID

Tolmutundlikud ja allergilised inimesed võivad hea une tarvis saada abi spetsiaalsetest allergiavabadest madratsitest, tekkidest ja patjadest. Need on loodud hügieenilise unekeskkonna heaks ja takistamaks tolmulestade arengut. Allergikutele sobivad tooted on kauplustes enamasti eraldi kategoorias, et orienteerumine oleks lihtsam.
Kuigi nt Joutseni ja Familoni sule tooted on kinnitatud Soome Allergia ja Astma Liidu poolt allergikutele sobilikuks, vaata põhjalikult ka ise voodipesu tootekirjeldust ja lähtu allergiate korral siiski enda eripärast.

ERINEVAD TEKITÜÜBID

Suletekk

+    Naturaalne materjal.
+    Soe variant, mis sobib eriti hästi külmetavale inimesele, kuna annab ja hoiab sooja.
+    Reguleerib väga hästi temperatuuri – st hoiab talvel soojas, suvel jahutab.
+    Kerge ja õhuline tekk.
+    Kõrvaldab inimese kehast väljuva liigse niiskuse.
+/- Kassett-tüüpi kambritega tekid hoiavad  vormi ja tekk püsib pikalt kohev.
–     Kõige kohevamad ja kallimad on 100% udusulgedest tekid. Soodsamate sule- tekkide sees on udusulgede protsent võr- reldes sulgedega väiksem – see teeb teki   ka raskemaks ja vähem õhuliseks.
–     Soodsamad variandid võivad kõvemini krabiseda.
–     Nõuab tähelepanelikku hooldust, seega on kindlam usaldada professionaalide kätte.

Siiditekk

+    Jahutava toimega, sobib hästi suvetekiks.
+    Hingav, nahasõbralik, allergiavaba.
+    Luksuslik, eriti kui ka pealiskangas on  100% siidist.
+    Naturaalne materjal.
+/- Kaalult kerge tekk.
+/- Hooldamine eeldab teki tuulutamist ja õrna kloppimist.
–     Nii tavaline kui ka keemiline pesu võib kahjustada siiditeki omadusi ja mõõtu kahandada.

Sünteetiline tekk

+     Kvaliteetsel sünteetikal on naturaalset materjaliga sarnased omadused: regulee- rib soojust, on hügieeniline, neelab niiskust jms.
+     Alternatiiv neile, kellele teatud põhjus- tel (nt allergiad) naturaalsed täidised ei sobi.
+     Sünteetilist tekki on tihti lihtsam hool- dada kui naturaalsest materjalist tekki.
+/-  Tehiskiud on kõige laialdasemalt kasuta- tavam materjal tekkide tootmisel.
+/-  Sünteetilise teki peamiseks täitematerja- liks on enamasti polüester.
+/-  Kaalult kerge tekk.
–      Odavast sünteetikast tekk on umbne ja ajab higistama.

ABIKS OTSUSTAMISEL

  • Kerge või raske? Kui sa ei tea, kas valida kerge ja õhuline tekk või hoopis raske ja paks, vali keskmiselt paks tekk. Sama kehtib ka, kui oled valimas tekki kingituseks.
  • Soe või jahe? Kui elukaaslane eelistab sinust soo- jemat või jahedamat, kergemat või raskemat tekki, tasub hea une tarvis magada eraldi tekkide all.
  • Talveks üks ja suveks teine tekk? Leidub ka tek- ke, mille katte sees on kaks trukkidega kinnitatud tekki, millest ühe saab suveperioodiks eemaldada.
  • Aga lapsele? Lastele teki valimise osas kaalu läbi samad argumendid nagu täiskasvanugi puhul. Kui soojalembene laps kipub tekki pealt lükkama, võib olla abi magamiskotist.

TEKID VAJAVAD REGULAARSET HOOLDUST

Voodipesu vahetamine ja pesemine on loomulik osa iganädalastest kodutöödest. Kuigi see võib kippuda ununema, tuleks ka tekke ja patju regulaarselt hooldada. Tekipesu tuleks ette võtta kord-kaks aasta jooksul nii, nagu hooldussilt õpetab. Selliselt peab tekk oma eluea kenasti vastu.

Kuigi piisavalt suure mahuga pesumasinaga saab osa tekke ja patju hooldada ka kodus, on kindlam need viia pesumajja, kus on olemas igale materjalile ja suurusele vastavad pesu- ning kuivatamistingimused. Viimane ongi eduka puhastuse väga oluline komponent, et tekk ei läheks seest kopitama. Teki kuivatami- ne vajab aga palju ruumi ja aega. Tekil aitab veidi kiiremini kodus kuivaks saada teki sopu- tamine, kuid suurt edumaad see siiski ei anna.

AITAVAD KA PÄIKE JA ÕHK

Vähim, mida saad kodustes tingimustes teha, ja kergeim teki hooldusviis on selle regulaarne õues tuulutamine ning soputamine. Korra nädalas kloppimine ja mõnekümne minuti vältel päikese käes õhutamine puhastab ja värskendab tekki ning patju märgatavalt. Heateo endale ja oma voodile, tekkidele- patjadele teed ka siis, kui hoidud esimese asjana hommikul voodit tegemast, vaid avad magamistoas aknad ja lased pesul vähemalt pool tundi hingata. Alles seejärel tee voodi üles ja kata voodikattega.

Hoiustamisel tasuks tähele panna, et temperatuur oleks kuiv ega langeks nii madalaks, et tekiks niiskus ja hallitusvõimalus. Seda eelkõige talveperioodil suvilas ja maakodus.

VAATA KÕIKI TEKKE

VIIMATI LISATUD

SINU HEA UNI ALGAB HEAST VOODIST

Liitu Slepti uudiskirjaga ja ole esimene, kes kuuleb parimatest pakkumistest ja uudistest unemaailmas.

Palun täida kõik kohustuslikud väljad
Vale e-posti aadress

Soovin saada lisateavet Slept.ee toodete ja teenuste kohta ning annan nõusoleku seonduvaks andmetöötluseks vastavalt Isikuandmete töötlemise tingimustele.